10 заповідей батьківства
Правил про те, як виховати дитину, придатних на всі випадки життя, не існує. Усі діти різні. Кожна дитина унікальна, унікальні і наші з нею стосунки. Але є речі, протипоказані при спілкуванні з будь-якою дитиною без винятку. Мова йде про те, чого батькам робити не можна.
Якщо ми хочемо виховати людину, якій притаманна самодисципліна, треба, в першу чергу, розвивати її самосвідомість, прагнути до того, щоб у дитини сформувався позитивний образ самої себе, і уникати всього, що руйнує цей образ.
Навіть найтерплячіші батьки інколи все ж користуються недозволеними методами через незнання.
НЕ ПРИНИЖУЙ ДИТИНУ!
Іноді ми говоримо дитині: «А краще ти нічого не міг придумати? Що у тебе в голові?» і таке інше. Кожного разу, вимовляючи щось подібне, ми руйнуємо позитивний образ своєї дитини.
НЕ ПОГРОЖУЙ!
«Якщо ще раз таке повториться, то…». Кожен раз, коли ми так говоримо, ми вчимо дитину боятися і ненавидіти нас. Загрози зовсім марні – вони не покращують поведінки.
НЕ ВИМАГАЙ ОБІЦЯНОК!
Обіцянка нічого не означає для маленької дитини. Дитина живе тільки в сьогоденні.. якщо вона чутлива і совісна, то вимагання обіцянок буде розвивати в неї почуття провини, якщо ж дитина не чутлива, це тільки навчить її цинізму: слово – це одне, а справа – зовсім інше.
УНИКАЙТЕ ГІПЕРОПІКИ!
Зайва опіка привчає дитину до думки, що сама вона робити не може. Прийміть як девіз: «Ніколи не роби за дитину те, що вона може зробити сама».
НЕ ВИМАГАЙТЕ НЕГАЙНОЇ ПОКОРИ!
Кожній дитині не подобається, коли від неї вимагають, щоб вона негайно залишила своє заняття, краще попередити її заздалегідь: «Через півгодини будемо обідати». Сліпе беззастережне підпорядкування не сприяє формуванню незалежної, самостійної людини.
НЕ ПОТУРАЙ ДИТИНІ!
Мова про вседозволеність. Діти відчувають, коли батьки не наполягають на своєму і не говорять дитині «Ні!». Це вселяє в них впевненість добиватися свого. Але за рамками сім’ї дитину чекають розчарування. Потурати дитині - означає позбавляти її можливості вирости пристосованою до життя людиною.
БУДЬ ПОСЛІДОВНИМ!
Дітям необхідна послідовність у вимогах. Вони повинні знати, чого від них чекають. Безладність у дозволах і заборонах цьому не сприяє.
НЕ ВИМАГАЙ ТОГО, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ ВІКУ ДИТИНИ!
Якщо ви чекаєте від свого дворічного малюка, щоб він слухався, як п’ятирічний, то цим ви провокуєте неприязнь до вас. Ви вимагаєте від нього зрілості поведінки, на яку він ще не здатний – це погано позначається на розвитку його самосвідомості.
|